ARCHIWUM 2003 - 2006

 

================ 

 



================

 

 ================


 

================
Gminne Zawody Pożarnicze Chojno 
2005  


================

Obrona szkoły 
w Chojnie 
przed likwidacją
 
================


=============
 

DOŻYNKI GMINNE CHOJNO 2004
 
================


================

Nowy
================

new page 2
================

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poznań, 07 kwietnia 2006


II Wielkopolska Gala Produktów Regionalnych i Tradycyjnych

Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu oraz Bank Ochrony Środowiska SA Oddział w Poznaniu był organizatorem II Wielkopolskiej Galii Produktów Regionalnych i Tradycyjnych, która odbyła się w dniu 7 kwietnia 2006 r. (piątek) w Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (Hol Wschodni od ul. Głogowskiej w tzw. "akwarium") w godz. 10.00 – 17.00

Wielkopolska Gala Produktów Regionalnych i Tradycyjnych to impreza promująca produkty żywnościowe pochodzące z Wielkopolski, charakteryzujące się wysoką jakością, wynikającą ze szczególnych metod ich wytwarzania, wyjątkowego składu lub określonego pochodzenia.
Podczas imprezy nastąpił przegląd i ocena zgłoszonych przez producentów produktów regionalnych i tradycyjnych przez Kapitułę Gali. Najlepsi producenci otrzymali nagrodę w postaci stoiska na targach Polagra Farm 2006.


(Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Józef Racki 
przy stoisku Barbary i Zofii Mikołajczak, które prezentują: "Chleb Źanny",
 "Konfiturę z Żurawin Rzecinskich", "Nalewkę z jagód" i "Syrop z kwiatu bzu czarnego" )

 

 

 


(Wicemarszałek Józef Racki przy stoisku)

 


(kapela z Szamotuł)

 

 

 

 

=============================================================================

 

Zebranie Wiejskie w Domu Kultury w Chojnie 
04.04.2006 r.

 


(Burmistrz Miasta i Gminy Wronki Kazimierz Michalak 
i sołtysi Edmund Piasek, Jarosław Mikołajczak i Paweł Kahl)

 

 


(uczestnicy zebrania - mieszkańcy Chojna)

 

 

 

============================================================================

  Chojno, dnia 18 marca 2006 r.

                                        100-lecie urodzin Józefa Puka
Pisząc o wydarzeniach w parafii i kościele w Chojnie, nie sposób pominąć pana Józefa Puka – obecnie najstarszego mieszkańcu Chojna. Pan Józef przez 50 lat pełnił obowiązki organisty, będąc jednocześnie przysłowiową „złotą rączką" przy kościele i probostwie.

Józef Puk urodził się 18 marca1906 roku w Karolewie koło Pniew. Pochodzi z wielodzietnej rodziny, miał ośmioro rodzeństwa w tym dwie siostry. Rodzice byli robotnikami rolnymi, poszukując pracy, często zmieniali miejsce zamieszkania - pracowali po różnych folwarkach. Szkołę powszechną ukończył w miejscowości Choczewo koło Pniew. Będąc uzdolniony muzycznie rodzice posłali go na naukę gry na skrzypcach i trąbce do Pniew (ćwiczył na pożyczonych instrumentach). Pozostali bracia również zdobyli zawód: jeden został kowalem, drugi szewcem, trzeci murarzem, czwarty krawcem, piąty fryzjerem i szósty również krawcem. Jak podkreśla pan Józef, za naukę swoich dzieci rodzice musieli słono płacić, nie było im łatwo. Bardzo mocno utkwił mu w pamięci wyjazd w 1925 roku z mamą do Poznania, gdzie w sklepie muzycznym na rogu ul. Półwiejskiej, jako młodzieniec otrzymał pierwszy swój własny instrument, włoskie skrzypce firmy „Giovan paolo Maggini”, brescia1664. Skrzypce te do dzisiaj pieczołowicie przechowuje i od czasu do czasu na nich gra, są jego relikwią - wspomnieniem przeszłości. W okresie między wojennym pracował dorywczo jako robotnik, angażując się do różnych prac, gdyż z muzyki nie był wstanie się utrzymać. Jego pasją była gra na instrumentach na trąbce i skrzypcach. Grał po weselach i zabawach od Pniew po Nowy Tomyśl i Buk w orkiestrze Nawrotów z Lwówka był ich dyrygentem. Jak to się stało, że pan Józef znalazł się w Chojnie? A mianowicie, przez kobietę - Chojankę, swoją żonę, którą zapoznał u bratowej na Ławicy w Poznaniu. Pobrali się 22 kwietnia 1934 roku w nowo wybudowanym kościele w Chojnie i tu w Chojnie zamieszkał z panią Adelą z domu Jankowiak. Pierwsze lata po ślubie pracował razem z teściem jako robotnik leśny. Później z Sylwestrem Radziejem, aż do wybuchu drugiej wojny światowej jako pomocnik cieśli. Przed wojną za ks. Szczerkowskiego od 1936 roku, gdy żona zaczęła zajmować się wystrojem kościoła chojeńskiego, organizuje chór kościelny – prowadzi naukę śpiewu. W między czasie jeździ rowerem dwa razy w tygodniu do Sierakowa – prowadzi tam orkiestrę „Strzelca” jest jej kapelmistrzem i dyrygentem. Ma zaszczyt nią kierować w czasie różnych świąt i uroczystościach państwowych (za miesiąc pracy otrzymuje 5 zł, od aptekarza w Sierakowie, co starcza mu na opłacenie czynszu za mieszkanie w Chojnie). W czasie wojny dojeżdża do Sierakowa, pracuje jako cieśla w firmie Nojgebauer. W 1948 roku zostaje zaangażowany przez ks. Posmyka na stałe jako organista w chojeńskim kościele, gra na fisharmonii. Praca ta jednak nie pozwala Mu na utrzymanie rodziny, dlatego gra po weselach i zabawach
w składzie różnych kapel. Najczęściej z Gzylkowiakiem z Samołęża i Ławniczakiem z Milina, mają pięcioosobowy zespół. Jak mówi, nie potrzebne były im próby, przychodzili na imprezę i grali od razu, wyłącznie z nut. Chcąc podreperować skromny budżet rodzinny dorabiał, wykonując różne prace ciesielskie na terenie Chojna i okolicy. Państwo Pukowie, za swą sumienną i oddaną pracę na rzecz parafii i kościoła otrzymywali wiele pochwał i wyróżnień od władz kościelnych, szczególnie, za wspaniały wystrój świątyni, barwnymi, żywymi kwiatami, które z gustem były układane w efektowne bukiety. Pani Adela dbała również o bieliznę kościelną, ogólny porządek w kościele, była wokalistką w parafialnym chórze. Pan Józef, jak była potrzeba angażował się do różnych czynów społecznych na rzecz naszej wspólnoty. I tak na przykład: wraz z dotarciem budowy nowej drogi do Chojna, włączył się na apel księdza proboszcza Lisa do budowy chodników - zakładał płytki, krawężniki, budował nowe płoty przy głównej ulicy. Jak powiedziałem na wstępie był „złotą rączką” przy kościele i probostwie. 31 grudnia 1971 r. pan Józef Puk, przechodzi na zasłużoną emeryturę. Nadal jednak, z własnej woli gra i śpiewa na chórze w kościele, aż do 1986 roku. 29 kwietnia 1984 roku małżonkowie Józef i Adela Puk obchodzili złote gody z kolei 22 kwietnia 2004 roku wspólnie razem tu świętowaliśmy siedemdziesiątą rocznicę ślubu.

Dzisiaj Pan Józef obchodzi swoje setne urodziny. Jest to wiek niezwykły. Dlatego w imieniu mieszkańców Chojna, samorządu gminy Wronki i swoim własnym, życzę jubilatowi zdrowia, pokoju ducha i przeżycia jeszcze, na łonie wspaniałej rodziny, wielu pogodnych lat.

Przewodniczący komisji Kultury, Oświaty i Spraw Społecznych Rady Miasta i Gminy Wronki

Jarosław Mikołajczak

==============================================================================

Uroczystość 100-lecia urodzin Pana Józefa Puka

Uroczystości odbyła się w Domu Kultury w Chojnie 18.03.2006 r. o godz. 14.00 oprócz rodziny wzięli w niej udział: Burmistrz Stanisław Żołądkowski – odczytał i wręczył list gratulacyjny jubilatowi od premiera RP Kazimierza Marcinkiewicza, Jan Jankowski – złożył życzenia jubilatowi w imieniu samorządu i zarządu powiatu Szamotulskiego, sołtysi Chojna: Jarosław Mikołajczak, Paweł Kahl, Edmund Piasek, członkowie rady sołeckiej wsi Chojno; Roman Jankowski i Henryk Szymczak złożyli życzenia i wręczyli jubilatowi specjalny kosz z kwiatami w kształcie skrzypiec. W uroczystości wziął również udział ks. kanonik Paweł Pawlicki i kierownik USC we Wronkach Myszke. Po wzniesieniu toastu na cześć Czcigodnego Jubilata, Jarosław Mikołajczak przybliżył zebranym postać - życiorys Józefa Puka.

O godz. 16.00 odbyła się specjalna Msza Święta w kościele w Chojnie z okazji 100-lecia urodzin Józefa Puka. Po kazaniu byliśmy świadkami doniosłej uroczystość, ks. kanonik Paweł Pawlicki w imieniu Stanisława Gądeckiego Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego odznaczył medalem OPTIME MERITO ARCHIDIOECESIS POSNANIENSIS  Pana Józefa Puka i wręczył akt nadania medalu. Po Mszy Świętej w imieniu koła śpiewaczego „Chojanki”, życzenia złożyła Jubilatowi Bożena Ignyś (w asyście pań z koła śpiewaczego).

Jarosław Mikołajczak


Józef Puk w czasie próby chóru kościelnego 1936 rok


25-lecie ślubu Państwa Puków
od lewej w dolnym rzędzie rodzice ks. Stanisława Lisa 


Organista Józef Puk z ks. kanonikiem Pawłem Pawlickim 
podczas Nadwaciańskiego Zlotu u Chojanów 1995 rok

 

=============================================================================

Arcybiskup Metropolita Poznański

Z wdzięcznością za ogromne zaangażowanie w życie parafii,
zwłaszcza za 50 lat troski o muzykę kościelną,
w podziękowaniu za wielką miłość do Kościoła,
która znajduje swoje odzwierciedlenie w głębokiej religijności
oraz w życiu osobistym i rodzinnym,
w odpowiedzi na prośbę Czcigodnego Księdza Kanonika Pawła Pawlickiego,
Proboszcza Parafii p.w. Chrystusa Króla w Chojnie nad Wartą,

odznaczam
Wielce Czcigodnego Pana

JÓZEFA PUKA

medalem

OPTIME MERITO ARCHIDIOECESIS POSNANIENSIS

Wzywając obfitości łask Bożych i polecając dobremu Bogu w modlitwie,
udzielam z serca pasterskiego błogosławieństwa.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański

Poznań, dnia 18 marca 2006 roku.

=============================================================================

Warszawa, dnia 18 marca 2006 roku.

PREZES RADY MINISTRÓW

Kazimierz Marcinkiewicz

                                                                                                           Pan
                                                                                                           Józef Puk

Szanowny Panie,

Z ogromnym wzruszeniem zwracam się do Pana w dniu 100-lecia Pana urodzin.

Dane było Panu przeżyć cały wiek naszej polskiej historii, doświadczyć trudów i radości z nią związanych. Tak długie życie jest skarbnicą doświadczeń dla kilku pokoleń Polaków. Głęboko wierzę,
że wielu czerpie z niej obficie, ponieważ Pana sędziwy wiek jest naszym wspólnym, drogocennym dziedzictwem. Papież Jan Paweł II w „Liście do ludzi w podeszłym wieku” pisał: „Cechą cywilizacji prawdziwie ludzkiej jest szacunek i miłość do ludzi starych, dzięki którym mogą oni czuć się żywą częścią społeczeństwa”.

Niech mi zatem będzie wolno tą drogą podziękować Panu w imieniu własnym i całego Rządu Rzeczpospolitej Polskiej za wszelkie trudy i owoce minionych stu lat oraz złożyć życzenia zdrowia i pogody duch na kolejne lata.

                                                                                                                               Z wyrazami szacunku

                                                                                                                             Kazimierz Marcinkiewicz

 

 

==============================================================================

 

FERIE ZIMOWE W CHOJNIE 2006

  12.02.2006 – godz. 15.00 odbyły się otwarte mistrzostwa Chojna w warcabach i szachach o puchar radnego Miasta i Gminy Wronki. (prowadzący Jan Mamet). W zawodach wzięło udział 20 zawodników. W szachach zdobył: 1 – Radomski Tadeusz, 2 – Woźny Robert, 3 – Brzeziński Marek. W warcabach: 1 – Stefaniak Aleksandra, 2 – Nowak Łukasz, 3 – Helwich Karol.



  13.02.2006 – odbył się wyjazd do Multikina do Poznania na film pt. „Opowieści z Narnii” dla dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej w Chojnie.  W pierwszej grupie do kina wyjechało 37 dzieci w tym ośmioro dzieci z Rzecina i Mokrza opiekę nad grupą sprawowali nauczyciele: Hanna Siuda (kierownik wycieczki), Lidia Lorek, Ewa Piasek i Bożena Ignyś (każde dziecko na drogę otrzymało drożdżówkę i jabłko).

  14.02.2006 – odbył się wyjazd dzieci i młodzieży do kina do Wronek na film pt. „Harry Potter II”. Na seans filmowy do Wronek z Rzecina i Chojna pojechało razem 30 dzieci. Opiekę nad grupą sprawowała Barbara Mikołajczak i Maria Sieczkarek.
 
  15.02.2006 – godz. 15.00 rozpoczęto kurs karate na spotkanie organizacyjne przybyła młodzież oraz dzieci z rodzicami - instruktor Tomasz Tomczak.  W pierwszym spotkaniu organizacyjnym wzięło udział 25 osób.  

  16.02.2006 – odbył się wyjazd do Multikina do Poznania na film pt. „Opowieści z Narnii” dla dzieci Szkoły Podstawowej w Chojnie. W drugiej grupie do kina wyjechało 37 dzieci w tym dziesięcioro dzieci z Rzecina i Mokrza opiekę nad grupą sprawowali nauczyciele: Siuda Hanna (kierownik wycieczki), Jankowska Małgorzata, Ciesielska Zofia (każde dziecko na drogę otrzymało drożdżówkę i jabłko).

  17.02.2006 – od godz. 15.00 do 19.00 odbyła się Dyskoteka Walentynkowa dla dzieci w Domu Kultury w Chojnie
od godz. 19.00 do 24.00 Dyskoteka Walentynkowa dla młodzieży  WSTĘP BEZPŁATNY (organizator - Dominika Mikołajczak i Joanna kaszkowiak)



 19.02.2006 – odbyły się otwarte mistrzostwa Chojna w tenisie stołowym o Puchar Księdza Proboszcza  (sędzia - Henryk Szymczak). W kategorii oldboi zwyciężyli: 1 – ks. kan. Paweł Pawlicki, 2 – Zbyszko Rajter, 3 - Roman Jankowski. W kategorii kobiet: 1 – Justyna Włodarczyk., 2 - , 3 – Bożena Ignyś, W kategorii młodzieży: 1 – Radek Jankowski, 2 – Mateusz  Skrzypczak,



  20.02.2006 – odbył się kurs karate - pokaz sztuk walki (instruktor Tomasz Tomczak).

  20.02.2006 – godz. 15.00 odbyły się zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży część pierwsza (instruktor plastyk Tadeusz Radomski)  

  21.02.2006 – odbył się wyjazd na kręgielnie do Wronek, posiadaliśmy tory zarezerwowane od godziny 13.00 do 15.00
   (opiekun - Jarosław Mikołajczak, Izabela Mądralska, Izabela i Stanisław Grzywnowicz). W wyjeździe wzięło udział łącznie 51 osób z Rzecina, Chojna i Mokrza. Na kręgielni po próbnych kulaniach zostały rozegrane Mistrzostwa Chojna w kręglach.
W kategorii chłopców szkoły podstawowej: 1- Kamil Kanigowski, 2 - Karol Mądrawski, 3 - Janusz Spychała
W kategorii dziewcząt szkoły podstawowej: 1 – Hanna Dopierała. 2 – Agata Olek, 3 – Monika Henschke,
W kategorii młodzieży gimnazjalnej: 1- Justyna Szwak, 2 – Sławomir Kaczmarek, 3 – Milena Biela  

 

 

 

  22.02.2006 – odbył się wyjazd na basen do Sierakowa dla dzieci Szkoły Podstawowej w Chojnie. (opiekunami byli nauczyciele: Danuta Korczak, Zofia Ciesielska, Małgorzata Jankowska, Bożena Ignyś)

  22.02.2006 – o godz.14.00 odbył się wyjazd wozem konnym (specjalnie przygotowanym przez Wiktora Błocha) do paśnika w Puszczy Noteckiej zakończony ogniskiem i pieczeniem kiełbasek pod hasłem  „Dokarmiamy ptaki i zwierzęta”. (w wyprawie uczestniczyli: myśliwy koła łowieckiego „Odyniec” - Bogdan Człapa, leśniczy leśnictwa Chojno - Marek Kwapisz). W wyprawie do paśnika udział wzięło 27 dzieci i 8 osób dorosłych. Dzieci przywiozły na wozie siano dla jeleni i saren, myśliwi - nasiona kukurydzy i buraki pastewne dla dzików. Bogdan Człapa z Markiem Kwapiszem zagrali na rogach sygnały myśliwskie, opowiadali ciekawe anegdoty o polwaniach, pokazali broń myśliwską i różne rodzaje amunicji. Ognisko przygotował stażysta leśnictwa Chojno Ireneusz Piątek, rodzice ciepłą herbatę i kawę, ks. Paweł Pawlicki za sponsorował kiełbaski.  

 

 

  23.02.2006 – odbył się trzeci wyjazd do Multikina do Poznania dla gimnazjalistów i młodzieży. Uczestnicy mieli do wyboru trzy filmy: „TYLKO MNIE KOCHAJ”, „MONACHIUM”, „NIANIA” – bilety i przejazdy do kina były częściowo sponsorowane.
(kierownik wycieczki Hanna Siuda) ).  W wyjeździe do kina udział wzięły 42 osoby w tym młodzież z Rzecina i Mokrza.  

  24.02.2006 – godz. 15.00 odbyły się zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży część druga zakończona konkursem pt. „Widokówka z Chojna” (instruktor plastyk - Tadeusz Radomski)

24.02.2006 – w godzinach wieczornych odbyła się Dyskoteka dla młodzieży pod hasłem: „Dom Kultury w Chojnie zaprasza na ostatki”

  25.02.2006 – godz. 11.00 Z powodu odwilży i braku lodu nie rozegrano meczu hokeja na lodzie w zamian rozegrano mecz w unihokeja (prowadzący - Henryk Szymczak).

Organizatorzy dziękują  za pomoc dyrektorowi WOK Janowi Jankowskiemu, ks. kan. Pawłowi Pawlickiemu, Ewie i Henrykowi Pajko, nauczycielom: Hannie Siudzie, Małgorzacie Jankowskiej, Zofii Ciesielskiej, Lidii Lorek, Ewie Piasek, Bożenie Ignyś i Henrykowi Szymczakowi. Za zorganizowanie dyskotek dla dzieci i młodzieży Dominice Mikołajczak, Joannie Kaszkowiak i disc jockeyom – Wojciechowi Gierak i Marcinowi Kaszkowiak. W tym miejscu należą się szczególne podziękowania dla pana Wiktora Błocha, Bogdana Człapy, Marka Kwapisza, Ireneusza Piątka i Barbary Mikołajczak za przygotowanie wyprawy do paśnika w puszczy. Do organizacji włączyli się również i służyli pomocą jak zawsze pan Leszek Judek, Tadeusz Radomski, Izabela i Stanisław Grzywnowicz i Renata Spychała.
Nie zawiedli rodzice, którzy z odległych regionów Chojna, Rzecina, Tomaszowa, Mokrza, Lubowa, Pustelni i Zdrojów przywozili swoje pociechy. Dzięki temu, ze tak wiele osób przyczyniło się bez interesownie do organizacji „Ferii 2006” miały one bogaty program i udany przebieg. Widać, ze wspólnie można zrobić dużo.

 Jarosław Mikołajczak 

 

=====================================================================
Apel

Rady Miasta i Gminy Wronki

 

z dnia 30 grudnia 2005 r.

 

w sprawie wykonania remontu drogi wojewódzkiej Wronki - Chojno

   

            Na podstawie § 26 ust. 2 pkt 4 statutu Miasta i Gminy Wronki (Dz. Urz.
Wojew. Wlkp. Z 2003 r. Nr 20, poz. 340)  

 

Rada Miasta i Gminy Wronki zwraca się z apelem o wykonanie
(dokończenie) remontu drogi wojewódzkiej nr 150  Wronki – Chojno – Sieraków.

Uzasadnienie:

Droga Wronki – Chojno na odcinku Lubowo – Chojno jest w bardzo złym stanie technicznym, nie daje poczucia bezpieczeństwa podróżującym – wymaga pilnej naprawy. Zła nawierzchnia drogi wstrzymuje rozwój wsi i regionu. Dla północnej części gminy (tj. 1/2 obszaru gminy) jest podstawowym szlakiem komunikacyjnym.
Przy obecnej skruszałej i nierównej nawierzchni ulega ona coraz większej dewastacji. Naprawa drogi jest bardzo ważna dla mieszkańców tej części gminy. Stanowi ona dla nich jedyną drogę do pracy, jedyną drogę dla dzieci uczęszczających do szkół w gminie, powiecie i województwie.

 

Remont drogi ( 13 km ) rozpoczęty w 1989 roku nie jest zakończony do dzisiaj – trwa już 15 lat!  Stąd apel Samorządu Gminy Wronki o dokończenie remontu drogi.

Na terenie gminy Wronki pozostał do naprawy odcinek o długości ok. 5 km od wsi Lubowo do wsi Chojno. W 2003 i 2004 roku Gmina Wronki w porozumieniu z Wielkopolskim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Poznaniu wykonała remont chodnika w Chojnie w pasie drogi wojewódzkiej za kwotę 40 tys. zł oraz dofinansowała remont tej drogi w kwocie 100 tys. zł. W 2006 roku Gmina Wronki jako wnioskodawca proponuje wkład własny: remont chodników w pasie drogi wojewódzkiej nr 150 we wsi Chojno o wartości 60 tys. zł.
 

Niniejszy apel otrzymują:

  1. Sejmik Województwa Wielkopolskiego

  2. Marszałek Województwa Wielkopolskiego

  3. Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich

  4. Rada Powiatu Szamotulskiego

  5. Starosta Powiatu Szamotulskiego

 

Z historii budowy drogi do Chojna  

 

Drogę do Chojna ( 13 km ) budowano 20 lat !
 

W 1950 r. wybudowano 1 km , Zamość - Szklarnia. W latach 1951 - 1953 - 2 km

od Szklarni do wsi Popowo. W 1964 r. z Popowa do Krasnobrzegu. W 1966 r. z okazji obchodów 1000-lecia Państwa Polskiego wybudowano 2 km od Krasnobrzegu do Lubowa. W 1970 r. powstał ostatni odcinek z Lubowa do Chojna, 4 km . miał być pokryty asfaltem, jednak ze względów oszczędnościowych drogę pokryto - podobnie, jak jej poprzednie odcinki – „smołówką” (gruby żużel hutniczy zalano smołą i przysypano żwirem).

W maju 1971 uruchomiona została linia autobusowa, łącząca Chojno z Wronkami,

Szamotułami i z Poznaniem.

W 1989 roku po 40 latach od wybudowania pierwszego odcinka „smołówki”,

po wieloletnich interwencjach na różnych szczeblach władzy, przystąpiono do remontu, położono warstwę wyrównawczą asfaltu ( 3 cm ) z Wronek do Popowa, a w 1991 r. z Popowa do Krasnobrzegu. Niestety reorganizacja województw zahamowała dalsze prace. Gdy nareszcie znaleźliśmy się w granicach Województwa Wielkopolskiego, Sejmik Województwa Wielkopolskiego uchwalając wieloletni plan remontów na lata 2002 – 2012 (wiosną 2002 roku) „zapomniał” o drodze nr 150 Wronki – Chojno – Sieraków  i nie zauważył, że nie jest to tylko problem mieszkańców Chojna, ale również olbrzymi problem kierowców dowożących dzieci do szkoły w Chojnie i gimnazjum we Wronkach oraz turystów z Polski i z zagranicy mających swoje nieruchomości w Chojnie i okolicy.

W listopadzie 2004 roku po licznych wypadkach, a w ślad za nimi  interwencjach radnych,
z funduszy WZDW ułożono warstwę wyrównawczą przez miejscowość Lubowo ( 2080 m ). W kosztach partycypowała gmina i powiat.

Problem złagodzono, ale nie rozwiązano, ponieważ z braku środków pominięto profilowanie zakrętów. Do zakończenia remontu pozostał jeszcze odcinek ok. 5 km .

Apel został jednogłośnie przyjęty przez Radę Miasta i Gminy Wronki na sesji w dniu 30.12.2005 r.  

 

 

======================================================================

 

 

 

Jarosław Mikołajczak                                                                                          Chojno dnia 19.12.2005 r.

Przewodniczący Komisji
Kultury, Oświaty i Spraw Społecznych
Radny Miasta i Gminy Wronki    

 

Burmistrz
Miasta i Gminy Wronki

 

   

                                                        PETYCJA

   

         Zwracamy się o przywrócenie rozkładu jazdy autobusów szkolnych, który obowiązywał w roku szkolnym 2004/2005, dla wsi Chojno i Rzecin zgodnie z wypracowanym wnioskiem na posiedzeniu komisji w dniu 19.12.05 r.

Wyjaśnienia dyrektora SAPO i SP Chojno, że zmiany nastąpiły ze względów oszczędnościowych sugerowanych przez komisję jest czystą hipokryzją. Powyższe stwierdzenia są policzkiem dla członków komisji Kultury, Oświaty
i Spraw Społecznych Rady Miasta i Gminy Wronki. Komisja nigdy takiego wniosku nie wysuwała ani nie sugerowała. Wręcz odwrotnie wnioskowała o wydłużenie dowozu o wieś  Chojno Młyn. Zmiana rozkładu jazdy autobusów bez jakichkolwiek konsultacji jest złośliwością  wymierzoną w członków komisji. W ramach tej cudownej reformy dzieci z Rzecina do Gimnazjum we Wronkach jadą godzinę czasu w jedną stronę, niczym z Wronek do Poznania.
W związku z powyższym żądamy natychmiastowego przywrócenia wcześniej obowiązującego rozkładu jazdy autobusów szkolnych dla wsi Chojno i Rzecin.

                                                                                                                                 Jarosław Mikołajczak

 

 

========================================================================

 

Sprawozdanie sołtysa Chojno Błota za 2005 rok.

 

Otwarcie zebrania. Powitanie gości ( Starosta Powiatu Szamotulskiego - Paweł Kowzan, Burmistrz MiG Wronki Kazimierz Michalak, Przewodnicząca Rady MiG Wronki - Grażyna Gromadzińska Kopras, Dyrektor WOK, Członek Zarządu Powiatu Szamotulskiego - Jan Jankowski, Kierownik Punktu Energetycznego "Enea" Wronki - Ferdynand Śniegocki) i zebranych (łącznie 55 osób). 
Program zebrania:

1. Sprawozdanie sołtysa         

2. Wręczenie Dyplomów i wyróżnień  

3. Dyskusja nad sprawozdaniem

4. Podział budżetu sołectwa 1500 zł. na zadania

5. Wolne głosy i wnioski

 

 

 

 

  Duży sukces jako sołectwo odnieśliśmy w Turnieju Sołectw Gminy Wronki, który odbył się 01 maja 05 w Olszynkach. Na ogólną liczbę 22 sołectw, nasze sołectwo zdobyło II miejsce wygrywając dwie zgrzewki piwa i dyplomy.

Na nasz wynik złożyło się zwycięstwo – I miejsce Janusza Szwaka w żucie beretem, Barbary Mikołajczak w obieraniu jabłka, udział Elżbiety Berdy i mój w turnieju kręglarskim, Rafała Szwaka, Dominiki, Korneliusza Mikołajczaków w biegu w workach, Przemka Frużyńskiego i Pauliny Mikołajczak w oddaniu strzału na bramkę piłkarską i Anny Judek w rzucie trepem do dziada.

Myślę, że warto podejmować rywalizację. Promujemy naszą miejscowość.

W ten sposób walczymy by nie zapomniano o nas przy podziale środków.

 

Dyplomy, Podziękowania

 

Podziękowanie
dla Starosty Powiatu Szamotulskiego Pawła Kowzana za wsparcie i pomoc w naprawie drogi wojewódzkiej Wronki – Chojno przez miejscowość Lubowo II

 

Podziękowanie

dla Burmistrza Miasta i Gminy Wronki Kazimierza Michalaka za życzliwość i rozumienie problemów wiejskich, wspieranie inicjatyw społecznych mieszkańców sołectwa Chojno Błota.

 

Podziękowanie

dla kierownika Posterunku Energetycznego „Enea” we Wronkach Ferdynanda Śniegowskiego

Za starania czynione w celu modernizacji sieci energetycznych na terenie wsi Chojno.

 

Dyplom za zdobycie pierwszego miejsca w Turnieju Sołectw Gminy Wronki

– obieraniu jabłka - Barbara Mikołajczak

– w rzucie beretem - Janusz Szwak

 

Dyplom za udział w Turnieju Sołectw Gminy Wronki otrzymują:

1. Elżbieta Berda

2. Anna Judek

3. Dominika Mikołajczak 
4. Paulina Mikołajczak
5. Przemysław Frużyński

6. Rafał Szwak

7. Korneliusz Mikołajczak

 

Dyplom uznania za zdobycie mistrzostwa Chojna w szachach i warcabach

otrzymuje pan Tadeusz Radomski

 

Podziękowanie za pracę społeczną na rzecz sołectwa Chojno Błota otrzymują:

 

  1. Tadeusz Radomski

  2. Andrzeja Muchy

  3. Elżbieta Berda

  4. Wiesława Bilona

  5. Czesław Szczodrzyński

  6. Tadeusz Jarysz

  7. Marian Mikołajczak

  8. Gabriela Bartniczak

  9. Łukasz Szwak

  10. Michał Schmidt

  11. Piotr Szwak

  12. Eugeniusz Kasper

  13. Eugeniusz Piątek

 ============================================================================

Dzieci z Chojna w Amice Wronki S.A.  

W dniach 28-29.09.2005 r. dzieci z Chojna zwiedzały fabryki Amici we Wronkach.
Było to spełnienie prośby i marzeń ze strony dzieci, dla których sukcesy i sława Amici stały się wzorcem, do którego pragną dążyć. Ważne dla nich było, zobaczyć na własne oczy miejsca pracy swoich rodziców, znajomych, zapoznać się z produkcją lodówek i pralek. Wielu już dziś myśli o przyszłości, pragnąc związać swe dorosłe życie 
z lokomotywą gospodarczą Wronek i regionu.

Organizatorzy serdecznie dziękują władzom Amici za okazaną pomoc, oraz wszystkim osobą, które przyczyniły się do zorganizowania wyjazdu do Wronieckich fabryk białej techniki.         

J.M.

 =========================================================================

Jarosław Mikołajczak                                                                       Chojno dnia 25.11.2004 r.

Radny Miasta i Gminy Wronki

 

                                                                          Burmistrz

                                                                           Miasta i Gminy Wronki

 Dotyczy: utwardzenia i wyrównania dróg.

         Zwracam się z prośbą do Burmistrza o pilne wyrównanie i utwardzenie dróg gminnych po których jeździ autobus szkolny dowożący dzieci do szkoły w Chojnie. W minionym tygodniu w wyniku obfitych opadów deszczu droga Mokrz – Krasnobrzeg i drogi na terenie Chojna Młyna stały się nie przejezdne dla autobusu szkolnego. Czas przejazdu 15 km przekracza jedną godzinę. Z powodu fatalnego stanu dróg w najbliższym czasie mogą zostać zawieszone dowozy dzieci do szkoły w Chojnie. Na najbliższej sesji Rady Miasta i Gminy Wronki (29.11.2004 r.) w wolnych głosach i wnioskach zwrócę się publicznie z wnioskiem do Burmistrza i Rady o pilną interwencję w powyższej sprawie.  



Z poważaniem Jarosław Mikołajczak  

                     ============================================================

Chojno dnia 10 listopada 2004 r.

Jarosław Mikołajczak


                             
                                                           Zarządu Dróg Wojewódzkich
                                                                          w Poznaniu

                                         
Dotyczy: bezpieczeństwa użytkowników drogi nr 150.

Zawiadamiam, że w miejscowości Lubowo gmina Wronki na drogę wojewódzką nr 150 na wysokości posesji Państwa Urbańczaków wydostaje się woda, co w okresie zimowym może powodować znaczne zagrożenie bezpieczeństwa. Wyciek znajduje się pod wierzchołkiem wzniesienia i w dodatku w zakręcie drogi. Mieszkańcy Lubowa (mojego sołectwa) poinformowali mnie, że przyczyną tego stanu rzeczy jest nie drożny przepust drenarski pod szosą. Proszę o pilną interwencję.  Z poważaniem J. M.

 
==============================================================

Jarosław Mikołajczak                                                                                           Chojno dnia 29.12.2003

 

Burmistrz 
                   Miasta i Gminy Wronki

Wniosek

Dotyczy: poprawy jakości wody pitnej na terenie miejscowości Chojno Błota Wielkie.

W imieniu rolników zajmujących się hodowlą bydła i produkcją mleka zwracam się z prośbą o skierowanie uwagi na problem braku wody zdatnej do picia i produkcji mleka w miejscowości Chojno Błota Wielkie. Informuję, że w/w miejscowość jako jedyna na terenie Chojna nie została podłączona do sieci wodociągowej, nie było takiej pilnej potrzeby. Rolnicy czerpali wodę z własnych ujęć nikt nie badał jakości wody. Rolników nie było na to stać. Sytuacja diametralnie się zmieniła w momencie wprowadzenia certyfikatów jakości mleka. Został wprowadzony między innymi bezwzględny obowiązek badania wody używanej do produkcji mleka pod rygorem wstrzymania odbioru mleka. Na terenie Błot Wielkich są obecnie dwa takie gospodarstwa pana Andrzeja Muchy (30 ha) i Barbary Zbigniewa Pieczek (Kasper) (40 ha), którym grozi utrata certyfikatu jakości mleka ze względu na jakość wody. W związku z powyższym widzę dwie możliwości pomocy tym gospodarstwom, poprzez wykonanie odwiertów studni, albo doprowadzenie sieci wodociągowej. Czynione próby wykonania odwiertów we własnym zakresie przez tych rolników nie przynoszą rezultatu tylko mnożą koszty (próbny odwiert na 6-10 m, badanie wody – „wynik negatywny!”, można powtarzać bez końca). Na zebraniu wiejskim Sołectwa Chojno Błota w dniu 24 marca 2003 r. został złożony wniosek, w pkt.5 protokołu zapisano: „Do czasu zakończenia wodociągowania wsi Chojno Błota Wielkie, w gospodarstwach rolnych gdzie prowadzona jest hodowla bydła a w których nie jest doprowadzony wodociąg, badanie wody przeprowadzić na koszt gminy”. Uzasadnieniem złożenia wniosku było: Gospodarstwa, które czerpią wodę z własnego ujęcia muszą zlecać na swój koszt przeprowadzenie badania wody dwa razy w roku a podłączone do sieci wodociągowej wystarczy, że przedstawią w mleczarni bezpłatne zaświadczenie z Przedsiębiorstwa Komunalnego z Wronek.

W tym przypadku dochodzi do szczególnej dyskryminacji tych pierwszych.

 Z poważaniem Jarosław Mikołajczak

==========================================================================

 

                       

MARSZAŁEK
WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO
                                               Poznań, dn.14 listopada 2003 r.
             
DM/DT.III.0723/127/03

 Pan

Jarosław Mikołajczak

Sołtys Sołectwa Chojno Błota

Szanowny Panie Sołtysie

|     W związku z Pana wnioskiem w sprawie zaniknięcia drogi wojewódzkiej Nr 150 na odc. Wronki - Chojno uprzejmie informuję, że powyższe rozwiązanie nie może być wzięte pod uwagę. Zamknięcie drogi dla ruchu ciężkiego do czasu wykonania remontu spowodowałoby konieczność wstrzymania przez Nadleśnictwo Wronki sprzedaży drewna z tego rejonu Puszczy Nadnoteckiej, a to z kolei przyczyniłoby się do pogorszenia sytuacji społeczno-ekonomicznej regionu. Na takie zagrożenie, z którym trudno się nie zgodzić wskazuje Nadleśnictwo Wronki.

Na dzień dzisiejszy nie przewiduje się zmiany kategorii drogi Nr 150. Biorąc pod uwagę fakt, że droga ta nie ma charakteru drogi wojewódzkiej zostanie rozpatrzony wniosek dotyczący jej przekwalifikowania.

Propozycja współfinansowania remontu kapitalnego drogi   przez   kilka jednostek samorządowych stanowi najlepsze rozwiązanie w sytuacji złego stanu nawierzchni z jednej strony oraz braku środków finansowych z drugiej. Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu rozezna czy Starostwo Powiatowe w Szamotułach, Urząd Miasta i Gminy we Wronkach oraz być może Nadleśnictwo Wronki przystąpiłyby do proponowanego porozumienia. Jednak w przypadku podjęcia się realizacji zadania przed rokiem 2006, oczekujemy, że ww. jednostki sfinansują całość robót, ponieważ  aktualny plan inwestycyjny na lata 2004 - 2006, z uwagi na konieczność prowadzenia przebudowy i remontów dróg stanowiących podstawowe ciągi dróg wojewódzkich o charakterze ponadlokalnym, nie obejmuje przedmiotowego zadania.

Przesunięcie realizacji inwestycji na lata po roku 2006 umożliwiłoby 30% finansowy udział Województwa Wielkopolskiego w zadaniu.

                                                                                                 Z poważaniem

                                                                             
Z up. MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA

                                                                                               Kazimierz Kościelny
                                                                                              WICEMARSZAŁEK
Do wiadomości:                                              

Pan Marek Kmiecik
Dyrektor WZDW w Poznaniu

============================================================================


Jarosław Mikołajczk                                                                                             Chojno dnia 18 marzec 2003 r.
Chojno Błota Małe 21
64-510 Wronki
tel. 67-2547189 / 608471698
Radny Miasta i Gminy Wronki

Dyrektor
Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich 
w Poznaniu
Pani Halina Matyla

Wniosek

Zwracam się z wnioskiem o wycinkę krzewów tarniny, dzikiej róży i samosiejek olchy, brzozy, sosny, które wchodzą w pas drogi wojewódzkiej nr 150 Wronki – Chojno od miejscowości Krasnobrzeg do wysokości wsi Chojno gm. Wronki na odcinku 6 km.
Powyższe zarośla w zdecydowanym stopniu utrudniają widoczność
, stwarzają zagrożenie, 
znakomitym schronieniem dla zwierzyny leśnej przed przekroczeniem szosy. Droga na tym odcinku biegnie skrajem Puszczy Noteckiej pomiędzy rzeką Wartą, polami uprawnymi 
a kompleksem leśnym. Zwierzyna chcąc korzystać
z wodopoju i żerowisk musi ją przekraczać.
Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojego wniosku.


Z poważaniem

Radny Miasta i Gminy Wronki

                                                                                                                Jarosław Mikołajczak
Do wiadomości:
1.) Burmistrz Miasta i Gminy Wronki Kazimierz Michalak.
2.) Starosta Powiatu Szamotulskiego Paweł Kowzan.
3.) A/a.

============================================================================

  Chojno dnia 08 czerwca 2003 r.

Burmistrz
Miasta i Gminy Wronki

WNIOSEK

Dotyczy: ustalenia dróg publicznych w sołectwie Chojno Błota.

W imieniu mieszkańców sołectwa Chojno Błota ponawiam wniosek o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego w zakresie wyznaczenia dróg publicznych (gminnych) dla miejscowości Chojno Błota Małe, Kempiste, Chojno Błota Wielkie, Zdroje.
Istniejące na tym terenie nieruchomości w wielu przypadkach nie posiadają żadnego prawnego dostępu do dróg publicznych. Drogi do posesji stałych mieszkańców przebiegają przez tereny Lasów Państwowych i grunty prywatne,
nieprawnie bez odpowiednich zapisów w aktach prawnych gwarantujących, służebność drogi. Z tego tytułu jest wiele nieporozumień wynikających z nieuregulowania własności dróg. Ostatnio brak uregulowań w tym zakresie stał się przyczyną ostrego sporu, który dotyczy wyrównania głównych ciągów komunikacyjnych 
w sołectwie Chojno Błota. Jest żenujące, że urzędnicy gminni ignorują istotne w tym zakresie wnioski i uzgodnienia
. W związku z powyższym zwracam się do Pana Burmistrza o podjęcie 
w tym kierunku niezbędnych działań, które zmienią tą bulwersującą sytuację.

Proszę o pozytywne rozpatrzenie wniosku.               Jarosław Mikołajczak

=============================================================

Chojno dnia 28 kwietnia 2003 r.
 

Burmistrz
Miasta i Gminy Wronki

WNIOSEK

Dotyczy: wykonania dokumentacji elektrycznej dla wybranych punktów oświetlenia ulicznego w sołectwie Chojno Błota.

Realizując postulaty mieszkańców i wnioski zebrania wiejskiego z dnia 25.03.2003 r. zwracamy się o wykonanie dokumentacji elektrycznej dla wybranych punktów oświetlenia ulicznego na terenie sołectwa Chojno Błota zgodnie załączonymi mapkami. Sołectwo Chojno Błota jest jedyną wsią w gminie Wronki gdzie niema zamontowanej żadnej lampy ulicznej - oprócz oświetlenia drogi wojewódzkiej w miejscowości Lubowo II.
Mieszkańcy wnioskują o oświetlenie skrzyżowań komunikacyjnych dróg gminnych 
w miejscach występowania zabudowy na terenie sołectwa, łącznie 10 punktów świetlnych.
Natomiast w Lubowie II – ze względów oszczędnościowych wnioskujemy o wyłączenie, 
co drugiej lampy oświetlenia ulicznego.
Prosimy o pozytywne rozpatrzenie wniosku.

Z poważaniem    Radny Jarosław Mikołajczak

========================================================

Chojno dnia 22.11.2002 r.

Jarosław Mikołajczak
Radny Miasta i Gminy Wronki

 

Urząd Marszałkowski Województwa
Wielkopolskiego

Departament Infrastruktury Technicznej i Inwestycji
Wydział Dróg Wojewódzkich
ul. Piekary 17, 61-823 Poznań

Dotyczy: zniszczenia drogi Chojno - Sieraków

Informuję, że nawierzchnia drogi wojewódzkiej (obecnie jeszcze w administrowaniu lasów państwowych – Nadleśnictwo Bucharzewo) pomiędzy miejscowościami Chojno – Sieraków została całkowicie zniszczona od granicy powiatu szamotulskiego do wsi Bucharzewo na odcinku 2 km
w wyniku wzmożonego ruchu pojazdów (TIR-ów) spowodowanego zamknięciem mostu na rzece Warcie we Wronkach. Wyżej wymieniony odcinek drogi w obecnej chwili jest całkowicie nieprzejezdny są w nim wyrwy dochodzące do głębokości 0.5 m i pobocza załamane grożące wywróceniem się pojazdów. Służby drogowe ustawiły znak ograniczający prędkość
do 20 km/h, co nie załatwia w żaden sposób, problemu. W czasie opadów deszczu nie jest do określenia głębokość wyrw w asfalcie z tego powodu wiele pojazdów zawiesiło się na podwoziu, aż dziwne jest, że nikt jeszcze do tej pory nie zwrócił się o odszkodowanie za poniesione straty.
Pragnę zwrócić uwagę, że droga Chojno – Sieraków stanowi ważny szlak komunikacyjny, codziennie pokonują ją mieszkańcy Chojna, pracujący w Sierakowie, jak również dzieci uczęszczające do szkół powiatu międzychodzkiego.
W imieniu mieszkańców Chojna i Gminy Wronki zwracam się z prośbą by pilnie jeszcze przed zimą przywrócić
jej przejezdność, co umożliwi odśnieżanie tej drogi w czasie zimy.

Z poważaniem Radny Rady Miasta i Gminy Wronki z terenu Chojna

Jarosław Mikołajczak

Do wiadomości:
1. Administracja Lasów Państwowych – Nadleśnictwo Bucharzewo
2. Urząd Miasta i Gminy Wronki
3. Starostwo Powiatowe w Szamotułach
4. Urząd Miasta i Gminy Sieraków
5. Starostwo Powiatowe w Międzychodzie

 ============================================================================

Jarosław Mikołajczak                                                                                       Chojno dnia 22 listopada 2002 r.
Radny Miasta i Gminy Wronki

 

Marszałek Województwa
Wielkopolskiego

WNIOSEK

Dotyczy: dokończenia remontu drogi wojewódzkiej nr 150, Wronki – Chojno.

W imieniu mieszkańców Chojna wnioskuję o dokończenie remontu nawierzchni drogi wojewódzkiej nr 150 pomiędzy miejscowościami Wronki - Chojno na odcinku 6 km od Krasnobrzegu do Chojna. Wymieniony odcinek jest bardzo w złym stanie technicznym w wyniku wzmożonego ruchu pojazdów wywożących drewno z lasów Puszczy Noteckiej. Na przykład w miejscowości Lubowo załamane pobocza grożą wywróceniem pojazdów. Mocno pofałdowana i nierówna powierzchnia drogi ogranicza ruch pojazdów przyspiesza zużywanie się zawieszeń przy samochodach. Coroczne wiosenne łatanie nie wystarcza wręcz powoduje powstawanie nietypowych nieregularnych garbów. W/w odcinek wymaga pilnego remontu, położenia nowej nawierzchni asfaltowej. Droga do Chojna na wnioskowanym odcinku to tzw. „smołówka” (oszczędnościowo gruby żużel hutniczy zalany smołą i przysypany żwirem).
Ktoś powie: podrzędna droga na granicy gminy, powiatu gdzieś tam w puszczy. Chcę jednak zwrócić uwagę, że szosa chojeńska, to jedna z nielicznych, którymi wywozi się znaczne ilości drewna z Puszczy Noteckiej. Korzystają z niej samochody o nośności do 60 ton. Stanowi ważny szlak komunikacyjny, m.in. codziennie pokonują ją mieszkańcy Chojna, pracujący po za granicami wsi, dzieci uczęszczające do szkół w naszej gminie, powiecie i województwie. Ta droga to nasze przysłowiowe okno na świat. Obecnie Chojno jest dużym i znanym ośrodkiem letniskowym. W miejscowości naszej oprócz stałej zabudowy znajduje się 520 domków letniskowych. Reprezentowanych jest 51 miejscowości z całego kraju i kilka z terenu krajów Unii Europejskiej.

Dla nas mieszkańców Chojna jest to droga życia, budowana z dużą determinacją i wysiłkiem przy znacznym udziale naszych dziadków i rodziców od 1950 roku do 1970 roku, a obecnie my mamy obowiązek walczyć o jej należyty stan. Niedokończony remont szosy to przysłowiowa pięta achillesowa dalszego rozwoju wsi i regionu. Wszyscy, przybywający do naszej miejscowości zachwycają się czystością powietrza i przestrzenią Puszczy Noteckiej a za razem podkreślają: droga jest fatalna, tragiczna. 
W imieniu mieszkańców Chojna i osób wypoczywających w Chojnie zwracam się z apelem i prośbą

do Władz Gminy Wronki, Powiatu Szamotulskiego i Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu by ujęły
w planach na 2003 rok dokończenie remontu szosy Wronki - Chojno.

W załączeniu przesyłam zarys historii budowy drogi.

Z poważaniem Radny Rady Miasta i Gminy Wronki z terenu Chojna

Jarosław Mikołajczak

Do wiadomości:
1. Burmistrz Miasta i Gminy Wronki
2. Rada Miasta i Gminy Wronki
3. Starosta Powiatu Szamotulskiego
4. Rada Powiatu Szamotulskiego

============================================================================

Jarosław Mikołajczak                                                                                                                     24.02.2003 r.
Chojno Błota Małe 21
64-510 Wronki
Radny Miasta i Gminy Wronki

Burmistrz
Miasta i Gminy Wronki

WNIOSEK

Dotyczy: naprawy nawierzchni dróg gruntowych

W imieniu mieszkańców sołectwa Chojno Błota wnioskuję o naprawę dróg gruntowych gminnych w miejscowości Chojno Błota Małe. W 2001 roku była prowadzona tu budowa sieci wodociągowej. Na znacznych odcinkach sieć została ułożona w granicach dróg, co wiązało się z ich rozkopaniem. Do dnia dzisiejszego na większości z nich jest fatalna, nieuporządkowana nawierzchnia. W trakcie budowy został wydobyty na powierzchnię biały, wydmowy piach, przez który dzieci nie są w stanie przejechać rowerem do szkoły. W związku z tym zwracam się z prośbą o utwardzenie dróg żużlem paleniskowym lub skruszonym gruzem. Proszę o pozytywne rozpatrzenie naszej prośby.


Z poważaniem
                                                                      
Jarosław Mikołajczak

==========================================================================

Chojno dnia 28 maja 2004 r.

Jarosław Mikołajczak
Radny Miasta i Gminy Wronki

 

Telekomunikacja Polska S.A.
Pion Sieci Obszar w Poznaniu
ul. Bułgarska 55
60-320 Poznań

 

WNIOSEK

Dotyczy: wykonania przyłączy telefonicznych w miejscowości Chojno Błota Małe, gm. Wronki

W imieniu mieszkańców wnioskuję o wykonanie przyłączy telefonicznych w miejscowości Chojno Błota Małe gmina Wronki. Zostały one pominięte w realizacji inwestycji telefonicznej Chojna w 2002 roku (został doprowadzony światłowód i zainstalowano nowoczesną centrale).
Chcę zauważyć, że mieszkańcy Błot Małych mieli złożonych 20 wniosków na telefony stacjonarne już z początkiem lat dziewięćdziesiątych. Miejscowość Chojno Błota Małe jest oddalona 1 km od centrum wsi jest miejscowością rozwojową, zgodnie z planem zagospodarowania teren Błot został przewidziany pod zabudowę mieszkaniową. Obecnie jest 35 posesji a ma być ich 60. W bieżącym roku mieszkańcy ponowili wnioski o wykonanie przyłączy.
Telekomunikacja zaproponowała telefony radiowe. Połowa wnioskujących nie spełnia warunków technicznych, brak jest zasięgu fal radiowych. System ten nie daje możliwości korzystania z Internetu, o co zabiega większość. Wobec powyższego wnioskuję o rozbudowę sieci telefonicznej o naszą miejscowość. W Chojnie na Błotach Małych zamontowane są dwa telefony stacjonarne podłączone są do starej linii napowietrznej, przebiega ona na całej swej długości przez teren leśny. Z powodu fatalnego stanu tej linii, Internet po prostu na niej nie chce chodzić. Przynajmniej raz w tygodniu jest uszkodzony telefon z powodu zwisających gałęzi, zerwanych lub zblokowanych drutów. Dzisiaj Internet dla większości ludzi jest podstawowym narzędziem pracy jest niezbędny między innymi do przesyłania poczty. Dlatego rozumiem dążenia moich wyborców do posiadania stałego łącza telefonicznego, o które będę uparcie w ich imieniu zabiegał. W załączeniu przesyłam listę osób zainteresowanych stałym łączem telefonicznym.
Proszę o pozytywne rozpatrzenie wniosku.

Jarosław Mikołajczak

==========================================================================

                                                                                                 Chojno dnia 08 czerwca 2003 r. 

Jarosław Mikołajczak

Burmistrz
Miasta i Gminy Wronki

WNIOSEK

Dotyczy: ustawienia pojemników na surowce wtórne (szkło i PET) w miejscowości 
Lubowo II i Mokrz.

Realizując postulaty mieszkańców i wnioski z zebrań wiejskich z mojego okręgu wyborczego zwracam się do Pana Burmistrza o ustawienie pojemników
do zbiórki selektywnej surowców wtórnych w miejscowości Lubowo II i Mokrz.

Proszę o pozytywne rozpatrzenie wniosku.  Z poważaniem

==============================================================

 

 

 

 

 

 




Powrót na stronę główną